Jak wyczyścić moskitiery okienne?

Jak wyczyścić moskitiery okienne?

Moskitiery okienne skutecznie chronią wnętrza domów przed szeroko pojętymi owadami, pyłkami i kurzem. Aby jednak działały bez zarzutu i nie traciły swojej funkcji ochronnej, trzeba je regularnie czyścić. Zaniedbane moskitiery szybko pokrywają się brudem, co źle wpływa na estetykę okien i redukuje przepuszczalność powietrza. Co więc trzeba wiedzieć na temat ich czyszczenia, aby nie popełnić żadnego błędu? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!

Czyszczenie moskitier okiennych – podstawowe informacje

Tak jak wyjaśnialiśmy w artykule jakie są rodzaje moskitier, moskitiera okienna to nic innego, jak siatka zrobiona z włókna szklanego lub aluminium, którą montuje się zamontowana w ramie aluminiowej bądź PCV. Jej podstawowym zadaniem jest zabezpieczenie wnętrz przed insektami, zatem regularne usuwanie z niej zanieczyszczeń jest niezbędne. Kurz, pyłki, owady czy osady atmosferyczne gromadzą się na powierzchni siatki i ramie, co nie tylko wygląda nieestetycznie, lecz także wpływa na funkcjonowanie moskitiery. Czyszczenie powinno być wykonywane przynajmniej dwa razy w roku – na początku sezonu wiosenno-letniego oraz po jego zakończeniu. Dzięki temu moskitiera będzie utrzymana w odpowiedniej czystości i estetyce. Pamiętaj o tym, że przed przystąpieniem do czyszczenia musisz zdemontować moskitierę z ramy okiennej, jeśli jej konstrukcja na to pozwala. Pozwoli to na dokładniejsze umycie całej powierzchni – zarówno siatki, jak i ramy.

Czym wyczyścić moskitiery okienne?

Do mycia moskitier, podobnie jak do czyszczenia żaluzji drewnianych, najlepiej używać letniej wody z dodatkiem łagodnego detergentu, przykładowo płynu do mycia naczyń. Taka mieszanka niezwykle efektywnie usuwa zabrudzenia, nie niszcząc przy tym delikatnej siatki. Moskitierę trzeba wówczas zanurzyć w wodzie lub przetrzeć wilgotną gąbką. Bardzo istotne jest, aby unikać nadmiernego nacisku na siatkę, bowiem może to doprowadzić do jej niechcianego odkształcenia lub uszkodzenia. W przypadku ram aluminiowych lub PCV do czyszczenia wystarczy z pewnością miękka ściereczka nasączona roztworem wody z detergentem. Wykonując czyszczenie, należy dokładnie przemyć wszystkie krawędzie, usuwając zalegający kurz i brud. Jeśli moskitiera była bardzo zabrudzona, możesz opłukać ją pod bieżącą wodą i pozostawić do całkowitego wyschnięcia przed ponownym montażem. Dzięki temu z powrotem odzyska dawną estetykę.

Jakich produktów użyć do czyszczenia moskitier okiennych?

Najlepszym wyborem do czyszczenia moskitier okiennych są łagodne środki czystości, które nie zawierają żadnych agresywnych substancji chemicznych. Idealnie sprawdza się zwykły płyn do mycia naczyń rozpuszczony w ciepłej wodzie. Oprócz niego można użyć delikatnego mydła w płynie. Preparaty tego typu skutecznie usuwają tłuste osady, kurz oraz pyłki, nie powodując żadnego uszkodzenia siatki czy ramy, w efekcie czego korzystanie z nich jest mocno rekomendowane. Do mycia moskitier, tak jak do czyszczenia plis okiennych, nie należy z kolei stosować detergentów o właściwościach ściernych ani żadnych rozpuszczalników chemicznych, gdyż mogą one uszkodzić strukturę siatki lub ramę. Nieodpowiednie będą ponadto środki do mycia szyb czy szeroko pojęte preparaty z alkoholem, które mogą zmatowić powierzchnię aluminiowych ram bądź znacząco osłabić elastyczność siatki.

Czego unikać podczas czyszczenia moskitier okiennych?

Tak jak wspominaliśmy w artykule jaki kolor moskitiery wybrać, najważniejsze jest to, aby unikać silnego szorowania siatki szczotkami o twardym włosiu. Może to bowiem doprowadzić do przetarcia siatki, zerwania oczek, a nawet trwałych odkształceń, które skutecznie uszkodzą moskitierę. Pamiętaj o tym, że myjki ciśnieniowe także nie są zalecane, ponieważ zbyt duża siła strumienia wody może uszkodzić delikatną strukturę moskitiery, zwłaszcza jeśli jest wykonana z włókna szklanego. Miej na uwadze to, że nie wolno stosować gorącej wody, ponieważ wysoka temperatura może bardzo negatywnie wpłynąć na elastyczność siatki i doprowadzić do jej odkształcenia. Optymalna temperatura wody to w większości przypadków około 30-40 stopni Celsjusza. Należy oprócz tego unikać suszenia moskitier przy użyciu urządzeń grzewczych lub na bezpośrednim słońcu, gdyż nierzadko doprowadza to do ich deformacji lub odbarwień, w efekcie czego moskitiery tracą swój wyjątkowy urok.

© Copyright 2024 CzechRolety.pl by ProjectSpace.pl